İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Politikamız

Kutuplarda insan kaynakları politikası ve iş yönetimi anlayışı nitelikli iş gücünü topluma kazandırma amacı gütmektedir. 

Kutup, çalışanlarının gelişimini destekleyerek ekip çalışmasını en üst düzeyde tutmakta, Bireysel ve takım olarak ayrı ayrı performans geliştirme ve değerlendirme çalışmalarıyla istikrarın sağlanması hedeflemektedir.  Ailemize yeni katılan ‘‘Kutup Yıldızı’’ adaylarının ortak değerler, şirket kültürüne uyum, karşılıklı güven ve saygı çerçevesinde söz hakkı ve ilerleme fırsatı vardır. Her Kutup Yıldızı adayı ay sonunda yapılan performans değerlendirme notuna göre rütbe alarak gelir seviyesini arttırabilmektedir. Yöneticilerimiz, Kutup Yıldızı adaylarımızın gelişim ve motivasyonuna katkı sağlayarak başarılı Kutup Yıldızlarının performanslarını maksimum düzeyde tutmayı ilke edinmişlerdir.Şirket kültürünü benimseyen her Kutup Yıldızının müşteri odaklı, gelişime açık, sorumluluk sahibi olması gerekmektedir, Her gün sistemli bir şekilde büyüyen organizasyonumuzun arkasında sağlam bir ekibin olması gerektiğini biliyoruz; Bu yüzden ‘Önce İnsan’ felsefesi ile yükselmeye devam ediyoruz.İnsan Kaynakları uygulamalarında personellerin zayıf yönlerinin tespit edilerek güçlendirilmesi, başarılı olduğu yönlerinde de daha çok geliştirilerek hedef odaklı çalışmasının sağlanması ana esastır. Böylece her bir birey Kutup ’ta geleceğin yöneticileri arasına girmek için yetiştirilmektedir. Yapılan tüm bu değerlendirmeler ve geliştirmeler sonucu Kutup’ta kendini gösterebilen genç personeller kısa bir sürede yükselme imkânı bulup,  genç yaşta mağaza müdürlüğüne kadar yükselebilmektedir.  Bunun neticesinde Kutup ’ta 30 yaş altında şu an 6 mağaza müdürü görev yapmaktadır.

Kutuplarda insan kaynakları politikası ve iş yönetimi anlayışı nitelikli iş gücünü topluma kazandırma amacı gütmektedir. 

Kutup, çalışanlarının gelişimini destekleyerek ekip çalışmasını en üst düzeyde tutmakta, Bireysel ve takım olarak ayrı ayrı performans geliştirme ve değerlendirme çalışmalarıyla istikrarın sağlanması hedeflemektedir.

Ailemize yeni katılan ‘‘Kutup Yıldızı’’ adaylarının ortak değerler, şirket kültürüne uyum, karşılıklı güven ve saygı çerçevesinde söz hakkı ve ilerleme fırsatı vardır. Her Kutup Yıldızı adayı ay sonunda yapılan performans değerlendirme notuna göre rütbe alarak gelir seviyesini arttırabilmektedir. Yöneticilerimiz, Kutup Yıldızı adaylarımızın gelişim ve motivasyonuna katkı sağlayarak başarılı Kutup Yıldızlarının performanslarını maksimum düzeyde tutmayı ilke edinmişlerdir.

Şirket kültürünü benimseyen her Kutup Yıldızının müşteri odaklı, gelişime açık, sorumluluk sahibi olması gerekmektedir, Her gün sistemli bir şekilde büyüyen organizasyonumuzun arkasında sağlam bir ekibin olması gerektiğini biliyoruz; Bu yüzden ‘Önce İnsan’ felsefesi ile yükselmeye devam ediyoruz.

İnsan Kaynakları uygulamalarında personellerin zayıf yönlerinin tespit edilerek güçlendirilmesi, başarılı olduğu yönlerinde de daha çok geliştirilerek hedef odaklı çalışmasının sağlanması ana esastır. Böylece her bir birey Kutup ’ta geleceğin yöneticileri arasına girmek için yetiştirilmektedir. Yapılan tüm bu değerlendirmeler ve geliştirmeler sonucu Kutup’ta kendini gösterebilen genç personeller kısa bir sürede yükselme imkânı bulup,  genç yaşta mağaza müdürlüğüne kadar yükselebilmektedir. Bunun neticesinde Kutup ’ta 30 yaş altında şu an 6 mağaza müdürü görev yapmaktadır.


Başvuru Formu

Ad Soyad (*)

Eposta (*)

GSM<

Öz Geçmiş

Kutup A.Ş.
Kutup A.Ş.
Kutup A.Ş.